Program de prevenire şi de intervenţie în caz de calamităţi

• 9 Martie 2015
    0 comentarii
  • Scopul programului:

Mărirea capacităţii de pregătire pentru situaţii survenite în urma unor calamităţi naturale, ameliorarea consecinţelor acestora, sprijin acordat în reconstrucţie familiilor afectate.

Servicii oferite:
    • Prevenire: organizarea şi instruirea unor grupuri de voluntari, în localităţile ameninţate de diferite calamităţi, capabile să elaboreze programe de mare eficienţă şi să le propună localnicilor, în scopul prevenirii unor catastrofe.
    • Reconstrucţie: sprijin material şi logistic acordat localnicilor, pentru a ameliora consecinţele şi pierderile cauzate de calamităţi naturale.
    Modalităţile de sprijin sunt concepute a fi de lungă durată. Monitorizăm grupul-ţintă ales, acordând sprijin organizatoric, până când acesta devine capabil să-şi organizeze în mod autonom viaţa cotidiană.

• Solidar cu Siria

Colecta organizată pentru sprijinirea a peste 1.500 de sirieni va fi organizată în 19 februarie în toate bisericile catolice din România.

• Solidaritate cu victimele din Filipine

Victimele din Filipine au nevoie de donația ta!

Colecta în toate bisericile catolice în 8 decembrie
      Donează direct în birourile Caritas, sau în contul
      deschis de Caritas Alba Iulia:
      Caritas Alba Iulia, CF. 4562770
      RO73 RNCB 0003 0015 6949 0005

• Stop accidentelor! Viața are prioritate!

O nouă acțiune în cadrul proiectului Turn Things Around, finanțat de ERSTE Stiftung, a avut loc duminică, 17 noiembrie 2013, cu ocazia Zilei Mondiale a Comemorării Victimelor Accidentelor Rutiere.

• Știri

2017. Februarie 7.

2013. Noiembrie 28.
    Victimele din Filipine au nevoie de donația ta! Colecta în toate bisericile catolice în 8 decembrie Donează direct în birourile Caritas, sau în contul deschis de Caritas Alba Iulia: Caritas Alba Iulia, CF. 4562770 RO73 RNCB 0003 0015 6949 0005