Együtt a fogyatékkal élőkért konferencia
Fogyatékkal élők a családban volt a témája az idei két napos tanácskozásnak Csíksomlyón
A Gyulafehérvári Caritas keretében működő Fogyatékkal Élők Tanácsadó Irodája rendhagyó módon immár negyedik alkalommal szervezte meg a címben szereplő konferenciát november 25 és 26-án a Jakab Antal Tanulmányi és Felnőttképzési Központban. A konferencia célja elősegíteni a találkozást a fogyatékkal élőkkel foglalkozó civil szervezetek és szakemberek, pedagógusok és szülők között, továbbá azon közös területek megtalálása, ahol az érintettek tenni tudnak a segítségre szorulók életminőségének javításáért.
A konferenciát Demeter Zsuzsa, a Gyulafehérvári Caritas fogyatékkal élőkért felelős programkoordinátora nyitotta meg, majd Ludescher László, a szervezet szociális ágazatának igazgatója köszöntötte a résztvevőket, értékelve a rendezvény hiánypótló jellegét. Elekes Zoltán a Hargita Megyei Szociális és Gyerekvédelmi Igazgatóság vezetője arról beszélt köszöntőjében, hogy az állami támogatások mellett más jellegű segítségre is szükségük van a fogyatékkal élőket segítő közösségeknek.
Második nap az agresszióról és a felnőtt fogyatékosok önállóvá válásáról, ennek lehetőségeiről tartott két előadást Banga Erzsébet pszichológus.
Különösen sikeres volt a két kerekasztal-beszélgetés, ahol fogyatékkal élők testvérei, illetve házaspárok beszéltek őszintén azokról az érzésekről, élményekről, sikerekről és kudarcokról, amiket átéltek testvérük, gyermekük sérültségéből kifolyólag. A moderátoroknak, Székely Katalin szociális munkásnak és Kádár Enikő pszichológusnak sikerült a hallgatóságot is bevonni a beszélgetésekbe.
Az első napot a témához illeszkedő film nézése zárta, amelynek megbeszélése tovább segítette a résztvevőket, hogy megosszák tapasztalataikat a munkájukról.
A kétnapos tanácskozás családias légkörében a résztvevők megoszthatták gondjaikat, örömeiket, hogy egymás tapasztalatából is töltekezve folytathassák munkájukat a fogyatékkal élőkkel való munka nehéz, de mély örömöket, sikereket tartogató világában. A Hargita, Kovászna és Maros megyei szülők, szakemberek a tapasztalatcsere mellett megismerhettek különböző sikeresen működő programokat és kezdeményezéseket is. (Demeter Zsuzsa)