Esély egy jobb jövőért
„Esély egy jobb jövőért” projekt féléves eredményei
A projekt elsődleges célja növelni az alapellátáshoz való hozzáférést, és biztosítani a szociális szolgáltatásokat a társadalmi kirekesztés megelőzése érdekében.
Célcsoportunk azon 6-14 év közötti, nehéz helyzetben élő gyerekek, akik Erdőszentgyörgy városában, valamint Balavásár, Gyulakuta és Hármasfalu községben élnek.
A projekt tevékenységei, szociális szolgáltatásai olyan problémákra hívják fel a figyelmet, amelyek kihatnak a gyerek fejlődésére. Ilyen probléma például, ha a szülők a jobb megélhetés érdekében külföldön vállalnak munkát, ha a gyerek nagyszülőkre, hozzátartozókra marad, ha nem a szülő neveli a gyereket stb. A projekt keretén belül ugyanakkor szakembereink segítségével megoldásokat is javasolunk, hiszen sok esetben a gyerekek a fent említett okok miatt hiányoznak, ellógnak az iskolából, viselkedési- és magatartásbeli gondokkal küszködnek, megrekednek a fejlődésben, amelyek előbb-utóbb társadalmi kirekesztéshez vezetnek.
A projekt első felében a következő szolgáltatások/csoportok indultak el:
- Egyéni/családi szociális szolgáltatások: egyéni és családi pszicho-szociális segítségnyújtás, pszicho-szociális tanácsadás, szociális informálás és tanácsadás. Az egyéni és családi szolgáltatások esetén az alábbi igények merültek fel: támogató és fejlesztő beavatkozások, a mindennapi élethez szükséges készségek fejlesztése, beszédhibák javítása.
- Csoportos szociális szolgáltatások: terápiás foglalkoztatás, a kulcsfontosságú kompetenciák fejlesztése, korrepetálás.
Május-június időszakban a gyerekekre a korrepetációs tevékenység volt a legnagyobb hatással, amely során a szakemberek hangsúlyt fektettek az iskolai mentorálásra, az ismeretek elsajátítására és megerősítésére, a készségek fejlesztésére az iskolaelhagyás megelőzésének érdekében. Ezeket a beavatkozásokat problémától függően különböző szakemberek vezették: pszichológusok, szociális munkások, gyógypedagógusok, szociálpedagógusok.
A projekt főbb megvalósításai:
Egyéni és családi szociális szolgáltatások nyújtása 284 alkalommal;
Csoportos szociális szolgáltatások nyújtása 207 személynek;
Az elsődleges kedvezményezettek száma: 97 gyermek;
A másodlagos kedvezményezettek száma: 38 gyermek;
A másodlagos kedvezményezettek száma: 94 szülő;
A tevékenység vezetői: 9 szakember.
További terveink között szerepelnek a szakemberek által vezetett szociális témájú műhelymunkák, tanároknak szóló fejlesztő kurzusok, valamint egy esettanulmány összeállítása a négy település közösségének szociális problémáiról.
További információk a projektről itt.