Levizsgázott a Caritas akkreditált képzésének első évfolyama
A Gyulafehérvári Caritas első, államilag elismert, akkreditált szakképzése személyi gondozók képzését és szakképesítését foglalja magába
Az idősgondozói, otthoni ápolói szakképesítések két éve kerültek bele a hazai foglalkoztatási jegyzékbe. Addig különálló szakmaként nem léteztek. A szakhatóság ugyanakkor szabályozta a szakmai képesítéssel kapcsolatos követelményeket is. Lévén, hogy egyik fő tevékenységi területünkre vonatkozik, illetve hogy tízéves, széleskörű és szinte egyedi tapasztalattal rendelkezünk az otthoni gondozás terén, feladatunknak és kötelességünknek tartottuk a saját szakképzési kínálatunk megszervezését, kialakítását.
Elsőször is nagy vonalakban felvázoltuk saját képzési tervünket (curriculum), felmértük a terepet a potenciális oktatók szempontjából (ki lenne alkalmas, ki vállalná), ezt követően hangsúlyt fektettünk pedagógiai készségeik, képességeik fejlesztésére. Ebben segítségünkre volt a már zajló multiplikátor- és trainerképzési program, amelyet a Kinaesthetics terén az Európai Kinaesthetics Szövetséggel és az Életminőség Alapítvánnyal közösen folytatunk, illetve az Erinnerung, Verantwortung und Zukunft Alapítvánnyal közösen szervezett gerontológia-gerontopsichiátriai, hospice-palleatív ápolási képzést, ápoló hozzátartozók oktatását és kinaesthetics multiplikátorok képzését is magába foglaló projekt, valamint egy helyi szakértők által vezetett ápoláspedagógiai képzés.
A képzési folyamatban feladatot vállaló oktatók kidolgozták a részletes képzési tervet, összehangolták a különböző szakmai modulok tartalmát, majd a kialakított tantervet akkreditáltattuk az illetékes szakhatóságnál.
Kiemelt szerepet játszott a folyamatban Ingeburg Barden német ápoláspedagógiai szakértő, aki a képzés indítása előtt előkészítő képzést tartott ápoláspedagógiai, módszertani megközelítések, elméleti és gyakorlati megismerése, megtapasztalása témakörben a tanerőknek és gyakorlatvezetőknek, majd a képzés módszeres kiértékelését is moderálta, és hozzájárult a képzés rövid és középtávú fejlesztési tervének és intézményesülésének előkészítéséhez (iskolakuratórium szabályzat elkészítése).
A képzést 2006-ban akkreditáltattuk, ezt követően 17 jelentkező nyert szakképesítést, kitünő eredménnyel (
2009-re a felső képzési fokozat előkészítését, akkreditálását és beindítását tervezzük (1080 óra).
A magas szakmai kompetencia magátol érthetődő elvárása mellett képzési kezdeményezésünk egyik fő célkitűzése az emberközpontú ápolási szemlélet, kultúra megerősítése, amelyben a gondozásra szoruló személy méltósága, autonómiája, egyéni szükségletei és képességei, a személy és közösség felelőssége központi szerepet kap. A képzési folyamat nyitott, kommunikatív, interaktív felépítése is erről a szemléletről hívatott tanúskodni, és lehetőséget adni az ápolónak saját szaktudásának, kreativitásának, jószándékának tappintattal, de bátran és hatékonyan történő érvényesítésére a rájuk bízott személyek valós (és nem az általuk elképzelt) életminőségének érdekében.
Az ápolás mindig csapatmunka, ahol a legkissebb elképzelhető csapat a gondozott és a gondozó közös csapata. Ennek érdekében a kommunikációs és együttműködési készség fejlesztésére különös hangsúlyt fektetünk.
Az eddigi eredmények, és a képzést alakító és végző személyek teljes szakmai és emberi hozzáállása azt sugallja, hogy kitűzött céljankat el tudjuk érni.
Információk az első évfolyamról:
A képzés ideje: 2006. november 20–2007. május 24.
Résztvevők: 17 Caritas-alkalmazott a marosi, a csíki, a dél-erdélyi és az udvarhelyi régióból.
A 17 hallgató sikeresen záróvizsgázott, a bizottság tagjai: két orvos (külső) és egy asszisztens (Caritas).
Tantárgyak: alapápolás – betegmegfigyelés, étkeztetés, betegszoba, gerontológia, hospice, Kinaesthetics, gyógytorna, kommunikáció az ápolásban, szociálpszichologia, elsősegélynyújtás, dokumentáció, munka- és tűzvédelem.
A képzés szerkezete: 720 órás képzés. Ebből 240 óra elmélet, amely során szakápolók, szociális munkásoks és a szakterületen, illetve pedagógiában jártas kollegák adtak elő. 480 óra gyakorlat, amelyet