Nemzetközi Roma Nap Székelyudvarhelyen
Zene, tánc, ének és vers… egyszóval kultúra. A roma kultúra ünnepe és a romák társadalmi helyzetére való figyelemfelhívás a célja az 1990-ben nemzetközi világnappá nyilvánított roma napnak április 8-án. A világjárvány végett három év után sikerült újra megszervezni a roma napi eseményt, amelyre szép számban, több mint százhatvanan voltak kíváncsiak.
A Mindenki mindenkiért elnevezésű Caritas-projekt keretében, Székelyudvarhely Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalának partnerségében valósult meg a pénteki, április 8-i ünnepi műsor, amelynek három órája alatt volt szakmai előadás, általános iskolások előadása, tánc, ének és vidám együttlét.
Isztojka Máté szentábrahámi születésű gábor-cigány származású antropológus előadása nyitotta a Siculus Ifúsági Házban megszervezett roma napot. Isztojka Máté Kolozsváron végezte tanulmányait a BBTE Magyar Néprajz és Antropológia Intézetében, előadásában szakvizsgáját mutatta be, amelyben a roma szokásokról, hagyományokról, öltözködésről, mesterségekről, történetiségről, kultúráról és egyben saját családjáról is mesélt.
Őt követte a helyi roma közösség kiemelkedő tehetségű énekese, Berki Sándor, aki Ruszó Tibi dalát adta elő. Az éneke annyira jól csengett, hogy a közönség kétszer is meghallgatta. A felfokozott hangulatot a székelyudvarhelyi Kékiringó Néptánccsoport szászcsávási táncai tartották fent.
A roma napot megelőzően a szervezők rajz- és meseíró pályázatot hirdettek udvarhelyszéki általános iskolák körében, amelynek témája a roma kultúra volt. Április 6-ig összesen 161 rajz és 32 mese érkezett be. Az ők munkáit pontozta a szakmai zsűri: Groos Zselyke grafikus, Köntös-Kőpál Orsolya Caritas-munkatárs és Isztojka Máté. A műsor keretében díjkiosztóra került sor, ennek eredménye a következőképpen alakult:
Rajz kategória nyertesei:
1–4. osztályosok:
- Varga Dorottya (3. osztály, Korondi Szakközépiskola)
- László Beáta (3. osztály, Tompa László Általános Iskola, Székelyudvarhely)
- Kerestély Kata (előkészítő osztály, Orbán Balázs Általános Iskola, Székelyudvarhely)
5–8. osztályosok:
- Istvánfi Boróka (5. osztály, Jósika Miklós Általános Iskola, Etéd)
- Ötvös Katalin (6. osztály, Jósika Miklós Általános Iskola, Etéd)
- Kelemen Zsófia (6. osztály, Dr. P. Boros Fortunát Elméleti Líceum, Zetelaka)
Meseíró pályázat nyertesei:
- Bodó Pál Örs (4. osztály, Móra Ferenc Általános Iskola, Székelyudvarhely)
- Trinfuj Nikolett (3. osztály, Gábor Áron Általános Iskola, Szentegyháza)
- Nagy Réka (3. osztály, Benedek Elek Pedagógia Líceum, Székelyudvarhely)
Különdíj: Kiss Janka (5. osztály, Orbán Balázs Általános Iskola, Székelyudvarhely)
Gratulálunk a díjazottaknak, jutalmuk értékes tanszer- és játékutalvány. Azok a nyertesek, akik a helyszínen nem voltak jelen, átvehetik utalványaikat Székelyudvarhelyen, a Kossuth Lajos 18. szám alatti Caritas-irodában.
A díjkiosztót követően a Tompa László Általános Iskola diákjai készültek előadással. A 3. és 4. osztályos tanulókat Simon Gyöngyike tanítónő készítette fel. Ezután a Caritas Superar-kórusa következett. A szoció-muzikális intervenciós programba Udvarhelyszéken három településről csatlakoztak be, Etédről, Székelyudvarhelyről és Zetelakáról.
Mihály Renáta és Vass Mária Ramóna, a Caritas nappali foglalkoztató központjának diákjai, két nyelven, magyarul és roma nyelven adták elő Dyordys Kantya – régi élet című versét, Weöres Sándor fordításában.
Az ünnepi eseményt az Oroszhegyi Urusos Néptánccsoport előadása és a roma himnusz zárta.