Nappali központok oktatási és szociális problémákkal küzdő gyerekek számára
2019. február 9-én Etéden Tud-Ász versenyt szerveztünk közel 150 gyerek részvételével. A rendezvényről bővebben:
BEHARANGOZÓ
BESZÁMOLÓ
2017. október 17-én Székelyudvarhelyen szerveztünk Regionális Fórumot. A rendezvényről készült képeket itt lehet megtekinteni.
A 2013-2018 közötti A roma és más veszélyeztetett közösségek társadalmi beilleszkedése és az életminőségek javítása elnevezésű projektet a Svájci HEKS/EPER, a Régeni FAER Alapítvány, a Kolozsvári Diakónia Keresztény Alapítvány, és partnerei a Fehér megyei Ortodox Keresztény Alapítvány, a Kovászna megyei Diakónia Keresztény Alapítvány és a Gyulafehérvári Caritas – Szociális Gondozás indították el.
A projekt a Svájci Hozzájárulás keretében működő Svájci Alap társfinanszírozása révén jött létre az Európai Unió peremén lévő országok számára.
A projekt teljes értéke: | 7’010’448 CHF |
Önrész: | 2’410’448 CHF |
Svájci Hozzájárulási Alap támogatása: | 4’600’000 CHF |
A projekt elsődleges célja Maros, Kolozs, Bihar, Fehér, Kovászna, Szilágy és Hargita megyékben a roma és más veszélyeztetett kisebbségek életkörülményeinek javítása és társadalmi beillesztésének elősegítése.
A projektcélkitűzések elérésének érdekében a következő tevékenységi területek kombinációját fogjuk alkalmazni:
- Oktatás;
- Egészségügyi és szociális segítségnyújtás;
- Képzés, alkalmazás és a jövedelmek javítása;
- Lakhatási körülmények javítása.
Mivel több országos és helyi civil szervezettel, több mint 70 polgármesteri hivatallal és más – szociális területen tevékenykedő – intézménnyel vagyunk partnerségben, a projekt 4600 kedvezményezettet számol a hét megyében.
A jövőben a FAER Alapítvány A roma és más veszélyeztetett közösségek társadalmi beilleszkedése és az életminőségek javítása c. projekt által folytatni fogja az összes tevékenységi területen megkezdett tevékenységeit.
Részletek a programról:
www.incluziune-sociala.faer.ro
NAPPALI KÖZPONTOK OKTATÁSI ÉS SZOCIÁLIS PROBLÉMÁKKAL KÜZDŐ GYEREKEK SZÁMÁRA
Hargita és Kovászna megyében a FAER Alapítvány a Gyulafehérvári Caritas – Szociális Gondozással együttműködve az „oktatás” területén szervez tevékenységeket. A programot kilenc településen szervezik meg, a kedvezményezettek száma körülbelül 220. A program működését feltételezi a helyi és megyei intézményekkel való sikeres együttműködés. A programok direkt költségeinek 25%-át a Helyi Önkormányzatok, 25%-át Hargita Megye Tanácsa állja.
Elsődleges cél: a gyermekek védelmének érdekében létrejött szolgáltatások biztosítása, az iskolakerülés és -elhagyás megelőzése a következő tevékenységek által: gondozói, oktatási, rekreációs-szocializációs, tanácsadási, iskolai és szakmai orientációs tevékenységek, a független élethez szükséges készségek fejlesztésének biztosítása gyerekek számára, emellett támogatási, oktatási, tanácsadási tevékenységek szülők, jogi képviselők, illetve olyan személyek számára, akik gyerekeket gondoznak.
Hargita megyei települések:
- Székelykeresztúr régió:
– Székelyszenterzsébet (Újszékely község)
– Etéd
– Siménfalva
– Nagygalambfalva
- Székelyudvarhely régió:
– Felsősófalva (Parajd község)
– Korond
– Zetelaka
– Székelyudvarhely
Kovászna megyei település:
– Ozsdola
A nappali központokban nyújtott szolgáltatások a szülők kötelezettségeit és fellelősségét, a tanügyi intézmények által nyújtott szolgáltatásokat és más szolgáltatók nevelési törekvéseket egészítik ki, a gyerekek egyéni szociális-családi igényeinek megfelelően.
A program egy 24 fős szakmai csapatból áll: szociálpedagógusokból, pszichológusokból, pszicho-pedagógusokból, szociális munkásokból, felzárkóztató és fejlesztő pedagógusokból.
A központok tevékenységeinek operatív céljai:
- A gyermekek szociális készségeinek és képességeinek fejlesztése;
- Az általános iskola elvégzéséhez szükséges készségek és képességek fejlesztése;
- Az alapkészségek fejlesztése, segítség a házi feladatokban, korrepetálás;
- Az egészséges életmódhoz szükséges egészségügyi és higiéniai készségek és képességek fejlesztése;
- A diákok egyéni és személyre szabott fejlesztése;
- Tanácsadási tevékenységek, az önálló élethez szükséges készségek fejlesztése, iskolai és szakmai orientációs tevékenységek, rekreációs-szocializációs tevékenységek biztosítása a gyerekek számára;
- Támogatás, oktatás, tanácsadás szülők és családok számára.
A tevékenységek munkafolyamatai:
- Személyre szabott intervenciós program kidolgozása és rendszeres újraértékelése;
- A gyerekek mindennapi programjának kidolgozása a korukra és személyes igényeikra szabottan;
- Nevelési tevékenységek;
- Rekreációs és szocializációs tevékenységek;
- Iskolai és szakmai orientáció, pszichológiai tanácsadás;
- Tanácsadás és támogatás szülők számára.
A Központban levő gyerekek egyéni és személyre szabott fejlesztésének érdekében – a fenn említett tevékenységekkel párhuzamosan – a különleges igényű gyerekek (pl. akiknél számottevő különbségek mutatkoznak a fejlődésben) a hét során pszichológus/pszichopedagógus által tartott egyéni tevékenységeken vesznek majd részt.
Ugyanígy a pszichológus, illetve a szociális munkás támogatást és tanácsadást biztosít a szülők számára a problémák jellegétől, az igénytől és a szakemberek javaslatától függően.
Évente legalább egyszer a szülők oktatását megcélzó programokat szervezünk Iskola szülőknek névvel, melynek programját a jelenlegi törvények alapján, illetve a közösségben beazonosított igényeknek megfelelően dolgozzuk ki.
Az általános célkitűzés csak a program integrált jellegét figyelembe véve lehet megvalósítható. Így a program egyik alappillérét szolgálja a gyerekek családjával való állandó közreműködés, mely a szociális munkás feladata: terepen való munka, a gyerekek jelenlétéért vállalt felelősség, a szülők tájékoztatása és bevonása a gyermek integrált fejlődésének folyamatába.
Az iskolai év során szervezett kiegészítő tevékenységek:
- Kirándulás;
- Családi Nap szervezése – félévente egyszer;
- Különböző jelentős naptári események megünneplése;
- A helyi civil szervezetekkel való együttműködés és a gyerekek bevonása a tevékenységébe;
- Az EVS önkéntesei által szervezett tevékenységek.
Kapcsolat:
Projektmenedzser: Vetési Nándor (nandor.vetesi@caritas-ab.ro, 0799-850.230)
Szakmai koordinátor: Leskó Barbara ([email protected], 0724-322.680)