Centrul de Zi “Maica Tereza”, Tîrgu-Mureş

Scopul centrului de zi este sprijinirea pensionarilor care trăiesc singuri, mobilizându-i să își părăsească singurătatea locuinței pentru a fi din nou membri activi și importanți ai societății. Prin diferite metode pedagogice oferim posibilitate vârstnicilor de a-și exprima mai ușor starea spirituală, suferințele, bucuriile, punând accent pe menținerea și îngrijirea sănătății.

Servicii oferite:

• asistență individuală, consiliere psihologică, juridică şi administrativă;
  • activităţi în grup: gimnastică medicală, cursuri de limbă germană și engleză, curs de operare PC, îndeletniciri artizanale, jocuri de societate, excursii, programe culturale, serbări, vizionări de film, dezbateri pe diverse teme;
  • grup de sprijin pentru bolnavii de cancer;
  • transportul persoanelor cu deficienţe locomotorii, în vederea participării la activităţile centrului.