Young Caritas – evenimentul final al proiectului

În data de 30 martie 2016 de la ora 13 a avut loc încheierea proiectului Young Caritas – Creează viitor! desfăşurat în judeţele Mureş, Harghita şi Covasna finanţat prin fonduri norvegiene (EEA Grants) la biroul Young Caritas.

Valoarea totală a proiectului este de 39.046,00 euro, din care finanțare nerambursabilă în valoare de 34.655,00 euro.
Proiect finanţat prin granturile SEE 2009 – 2014, în cadrul Fondului ONG în România.

A trecut un an de când am lansat acest proiect, cu această ocazie a fost organizat evenimentul pentru prezentarea bunelor practici şi a rezultatelor finale ale proiectului Young Caritas – Creează viitor!

În primul rând Molnár Judit, manager proiect ne-a prezentat activităţile, rezultatele proiectului. În urmă coordonatori de voluntari din cele trei judeţe: Kovács Hajnalka din Sfântu Gheorghe, Botházi Renáta din Miercurea Ciuc şi Fekete Gyöngyvér din Târgu Mureş ne-au povestit despre experienţele lor în legătură cu munca cu voluntari.

După povestirile echipei de proiect au luat cuvântul reprezentanţii instituţiilor: Kovács István pedagog din Casa de copii „Lidia”, şi Molnár Zselyke din partea casei de copii „Emmaus” din Târgu Mureş.

În final din cadrul voluntarilor prezenţi ne-au povestit despre experienţele lor: Tilinger Mónika – voluntară la Casa de copii „Emmaus”, Szodorai Rita – voluntară la Pediatrie nr. 2, şi Ailene Anca – voluntară la centrul Maternă din Târgu Mureş.

La sfârşitul evenimentului voluntarii sosiţi din Miercurea Ciuc şi Sfântu Gheorghe ne-au povestit care sunt asemănări şi diferenţele faţă de cele ascultate.

La eveniment au fost prezenţi aproape 60 de persoane din care 24 erau voluntarii Asociaţiei „Caritas – Asistenţă Socială”.

Realizările şi rezultatele mai importante ale proiectului:

• În judeţele Mureş, Harghita şi Covasna s-au implicat în activităţi 295 de voluntari în total;
  • Am lucrat împreună cu 30 de instituţii din care 20 instituţii de învăţământ, 10 instituţii sociale; 25 instituţii publice şi 5 organizaţii neguvernamentale;
  • Pe parcursul proiectului coordonatorii de voluntari a ţinut 38 de ore de dirigenție pentru în total 772 elevi
  • Am organizat de 8 ori porţi deschise, unde am ajuns la mai mult de 3000 de elevi
  • În programul în spital participă 156 de voluntari
  • Ei până acum au petrecut mai mult de 5000 de ore în spital
  • În programul „Să descoperim lumea împreună” participă 139 de voluntari
  • Ei până acum au petrecut mai mult de 5000 de ore în programele pentru copii
  • Am organizat 8 cursuri de instruire pentru voluntarii din programele pentru copii
  • Am organizat 8 cursuri de instruire pentru voluntarii din spitale
  • Am instruit 20 de team leaderi
  • Am organizat 35 de întâlniri în clubul de voluntari
  • În 2015 la Gala Voluntarilor au participat 200 de voluntari.

Pentru mai multe informaţii accesaţi: www.youngcaritas.ro.