Nappali foglalkoztatóközpontok
Elsődleges célunk a gyermekek védelmének érdekében létrejött szolgáltatások biztosítása, az iskolakerülés és -elhagyás megelőzése a következő tevékenységek által: gondozói, oktatási, rekreációs-szocializációs, tanácsadási, iskolai és szakmai orientációs tevékenységek, a független élethez szükséges készségek fejlesztésének biztosítása gyerekek számára, emellett támogatási, oktatási, tanácsadási tevékenységek szülők, jogi képviselők, illetve olyan személyek számára, akik gyerekeket gondoznak.
A nappali központokban nyújtott szolgáltatások a szülők kötelezettségeit és fellelősségét, a tanügyi intézmények által nyújtott szolgáltatásokat és más szolgáltatók nevelési törekvéseket egészítik ki, a gyerekek egyéni szociális-családi igényeinek megfelelően.
A központok tevékenységeinek operatív céljai:
- A gyermekek szociális készségeinek és képességeinek fejlesztése;
- Az általános iskola elvégzéséhez szükséges készségek és képességek fejlesztése;
- Az alapkészségek fejlesztése, segítség a házi feladatokban, korrepetálás;
- Az egészséges életmódhoz szükséges egészségügyi és higiéniai készségek és képességek fejlesztése;
- A diákok egyéni és személyre szabott fejlesztése;
- Tanácsadási tevékenységek, az önálló élethez szükséges készségek fejlesztése, iskolai és szakmai orientációs tevékenységek, rekreációs-szocializációs tevékenységek biztosítása a gyerekek számára;
- Támogatás, oktatás, tanácsadás szülők és családok számára.
A tevékenységek munkafolyamatai:
- Személyre szabott intervenciós program kidolgozása és rendszeres újraértékelése;
- A gyerekek mindennapi programjának kidolgozása a korukra és személyes igényeikra szabottan;
- Nevelési tevékenységek;
- Rekreációs és szocializációs tevékenységek;
- Iskolai és szakmai orientáció, pszichológiai tanácsadás;
- Tanácsadás és támogatás szülők számára.
A Központban levő gyerekek egyéni és személyre szabott fejlesztésének érdekében – a fenn említett tevékenységekkel párhuzamosan – a különleges igényű gyerekek (pl. akiknél számottevő különbségek mutatkoznak a fejlődésben) a hét során pszichológus/pszichopedagógus által tartott egyéni tevékenységeken vesznek majd részt.
Ugyanígy a pszichológus, illetve a szociális munkás támogatást és tanácsadást biztosít a szülők számáraa problémák jellegétől, az igénytől és a szakemberek javaslatától függően.
Évente legalább egyszer a szülők oktatását megcélzó programokat szervezünk Iskola szülőknek névvel, melynek programját a jelenlegi törvények alapján, illetve a közösségben beazonosított igényeknek megfelelően dolgozzuk ki.
Az általános célkitűzés csak a program integrált jellegét figyelembe véve lehet megvalósítható. Így a program egyik alappillérét szolgálja a gyerekek családjával való állandó közreműködés, mely a szociális munkás feladata: terepen való munka, a gyerekek jelenlétéért vállalt felelősség, a szülők tájékoztatása és bevonása a gyermek integrált fejlődésének folyamatába.
Az iskolai év során szervezett kiegészítő tevékenységek:
- Kirándulás;
- Családi Nap szervezése – félévente egyszer;
- Különböző jelentős naptári események megünneplése;
- A helyi civil szervezetekkel való együttműködés és a gyerekek bevonása a tevékenységébe;
- Az EVS önkéntesei által szervezett tevékenységek.